Kvakeri

Kvakeri, zdroj wikipédia

Kvakeri (z angl. Quakers), oficiálny názov Spoločnosť priateľov (angl. Religious Society of Friends) je kresťanské náboženské hnutie založené Georgeom Foxom v polovici 17. storočia v Anglicku. Býva zaraďované k protestantizmu, aj keď nemá pevne stanovenú vierouku a možno tvrdiť, že sa základnými princípmi odlišujú od protestantov (napr. nepovažujú Bibliu za dogmatickú, ale dávajú dôraz na osobný kontakt s Bohom – „vnútorné hľadanie“).

Podľa kvakerov Boh pôsobí cez človeka ako vnútorné svetlo (tzv. „Inner Light“), viera sa má prejavovať v realizácii náboženských, etických a sociálnych princípov vrátane dôsledného odmietania násilia. Pre svoj dôsledný pacifizmus odmietajú vojenskú službu, vystupujú proti rasizmu a útlaku.

Po roku 1660, keď začalo ich prenasledovanie v Anglicku, hromadne emigrovali do Severnej Ameriky pod vedením Williama Penna, ktorému anglický kráľ splatil dlh tak, že mu dal časť amerického územia do užívania – podľa neho sa nazvala Pensylvánia. Na tomto území vytvorili kvakeri svoju kolóniu, avšak rešpektovali slobodu náboženského vyznania a tiež uznávali slobodu pôvodného indiánskeho obyvateľstva.

V roku 1947 kvakeri získali Nobelovu cenu za mier, ako jediná náboženská spoločnosť v histórii.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q170208.

Kvakeri má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo