Kornel Földvári

Kornel Földvári (∗ 13. február 1932, Trenčín – † 26. marec 2015, Bratislava) bol slovenský spisovateľ, satirik, výtvarný a literárny kritik a prekladateľ z nemčiny, manžel muzikologičky Nade Földváriovej.

Životopis Stredoškolské štúdium absolvoval na gymnáziu v Trenčíne. Následne začal v roku 1950 študovať slovenský jazyk a literárnu vedu na Filozofickej fakulte vtedajšej Slovenskej univerzity (dnes Univerzita Komenského) v Bratislave, štúdium však bol nútený v roku 1953 pre zlý kádrový posudok (jeho otec bol klenotník) ukončiť. Zamestnal sa teda ako robotník v Starej Turej, absolvoval základnú vojenskú službu v Pomocnom technickom tábore (PTP) a štúdium dokončil až v roku 1960 popri zamestnaní.

Od roku 1956 pôsobil v Bratislave, okrem ročného pôsobenia v časopise Mladá tvorba bol redaktorom literárneho a kultúrno-politického časopisu Kultúrny život až do jeho zrušenia v roku 1968. V rokoch 1969 - 1970 bol riaditeľom a dramaturgom Divadla na Korze, po nástupe normalizácie pracoval v Slovenskej literárnej agentúre (LITA).

Po Nežnej revolúcii bol v rokoch 1990 - 1992 prvým námestníkom ministra kultúry SR a dramaturgom bratislavského divadla Štúdio L+S.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q38505068.

Kornel Földvári má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo