Konstantin Biebl

Konstantin Biebl, zdroj wikipédia

Konstantin Biebl (∗ 26. február 1898, Slavětín – † 12. november 1951, Praha) bol český básnik.

Život Narodil sa v Slavětíně (okres Louny). Jeho otec bol zubným lekárom. Stredoškolské štúdiá absolvoval v Lounech, maturitu zložil ako vojak Rakúskej armády v Prahe. Biebl musel narukovať na front do prvej svetovej vojny. V januári 1918 bol na balkánskom fronte zranený, zajatý a odsúdený na trest smrti, poprave unikol útekom zo zajatia. Po roku 1918 študoval na lekárskej fakulte, ale povolanie lekára nevykonával, úplne sa venoval básnickej tvorbe. Priatelil sa s J. Wolkrom – boli na prázdninách v Juhoslávii. V rokoch 1922 – 1926 cestoval po exotických krajinách – Jáva, Cejlón, Sumatra. Po roku 1934 bol členom Skupiny surrealistov v ČSR. Jeho žena Marie Bieblová bola tiež básničkou. Po 2. svetovej vojne ho rozpory medzi svojou básnickou víziou a skutočnosťou, ako aj osobné problémy a choroba (pankreatitída) dohnali k samovražde – vyskočil z okna.Bartoš, Kovářová,Trapl.: Osobnosti českých dějin. Olomouc, ALDA 1995. s.21 ISBN 80-85600-39-0

Dielo Počiatky jeho tvorby sa objavujú v časopise lounskych študentov – Cíl. Ďalšia tvorba potom odráža jeho zážitky z vojny, následkom ktorej trpel depresiami. Ďalej jeho tvorbu ovplyvnilo priateľstvo s J. Wolkrom a cestovanie, ktoré bolo Bieblovým koníčkom. Na jednej zo spoločných ciest ochorel Biebl so svojou priateľkou na tuberkulózu, na ktorú jeho priateľka po návrate zomrela. Jej smrť ním veľmi otriasla a neskôr napísal dielo Zloděj z Bagdádu, ktoré jej venoval. Zo začiatku tvoril so svojim strýkom Arnoštom Rážom.

, Cesta k lidem (1923) – napísal spoločne so svojim strýkom Arnoštom Rážom – (Ráž – 15 básní, Biebl – 13 básní)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q576385.

Konstantin Biebl má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Bieblova, Brno
 2. Bieblova, Havířov
 3. Bieblova, Olomouc
 4. Bieblova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Bieblova, autobusová zastávka,
 2. Bieblova, zastávka električky,
  Bieblova 38, 613 00 Brno
 3. Bieblova, zastávka električky,
  Bieblova 27, 613 00 Brno
 4. Bieblova, autobusová zastávka,
  Bieblova 27, 613 00 Brno
Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 26. februára, Narodenia v 1898, Úmrtia 12. novembra, Úmrtia v 1951, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo