Konštantín Bauer

Konštantín Bauer, zdroj wikipédia

Konštantín Bauer (∗ 24. november 1893, Slovenská Ľupča – † 28. december 1928, Košice) bol slovenský maliar.

Životopis Konštantín Bauer sa narodil 24. novembra 1893 v Slovenskej Ľupči v úradníckej rodine. Detstvo prežil v Banskej Bystrici. Ako pätnásťročný sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde vyštudoval strednú školu. Po absolvovaní štúdia strojného inžinierstva na technike v Budapešti v roku 1915 krátko pracoval ako inžinier v Novom Meste pod Šiatrom. V rokoch 1916 – 1918 pôsobil ako železničný inžinier v Sedmohradsku a potom ako civilný zamestnanec na Ministerstve vojny vo Viedni. Po návrate do Košíc vstúpil do služieb mesta, kde od roku 1919 až do smrti (zomrel 8. decembra na následky pľúcnej choroby) pracoval ako technický vedúci košickej mestskej elektrárne.

Konštantín Bauer bol maliarom – samoukom. Maľbe sa venoval už počas štúdií. Krátky čas bol žiakom súkromnej maliarskej školy Elemíra Halásza-Hradila v Košiciach. Maliarskej tvorbe sa venoval popri zamestnaní. Debutoval na prelome rokov 1915 a 1916 ako hosť na výstave deviatich košických maliarov v priestoroch vyššieho gymnázia premonštrátov v Košiciach. V roku 1919 sa zúčastnil na výstave Košickí výtvarní umelci vo Východoslovenskom múzeu. S Josefem Jamborem moravským maliarom, Švabinského žiakom, vystavoval Konštantín Bauer v roku 1921 v košickom múzeu. V roku 1923 sa zúčastnil ďalšej výstavy košických výtvarných umelcov usporiadanej Východoslovenským múzeom. V Salóne Rembrandt vystavoval v roku 1925 spolu s ďalšími štyrmi košickými výtvarníkmi. V roku 1927 pripravilo Východoslovenské múzeum výstavu súborného diela Konštantína Bauera. Po úspechu tejto výstavy chystal Konštantín Bauer na jar 1929 výstavu v Budapešti, avšak predčasná smrť mu jeho plány zmarila. Od 7. - 28. apríla 1929 pripravilo Východoslovenské múzeum posmrtnú výstavu Bauerovho diela, ktorú následne v decembri pod názvom "Umelecká pozostalosť Konštantína Bauera" preniesli do Čierneho orla v Prešove.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12769451.

Konštantín Bauer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo