Konrád Švestka

Fr. Konrád Švestka, OFM (∗ 7. december 1833, Kroměříž, Morava - † 27. november 1907, Kremnica) bol maliar, sochár, tesár a reštaurátor. Do Rehole menších bratov – františkánov vstúpil 12. septembra 1857. Hoci bol rodák z Moravy vstúpil do Salvatoriánskej provincie na Slovensku.

Pôsobil vo viacerých konventoch provincie (Hlohovec, Kremnica, Skalica, Nižná Šebastová) zväčša ako maliar, zlatník, sochár a reštaurátor. Všetky umelecké práce, ktoré vyhotovil, sa nateraz nedajú pozisťovať. Isté je, že maľoval kostol v Nižnej Šebastovej, v Kremnici a v Hlohovci. V roku 1857 v Hlohovci vyhotovil „Boží hrob“. V tom istom kláštore roku 1875 renovoval hlavný oltár a vymaľoval sanktuárium kostola. V Skalici v období 1860 - 62 opravoval oltáre a v roku 1864 rezbársky vyzdobil nový organ a chór. Neskoršie v roku 1865 maľoval tri veľké plátna, ktorými sa voľakedy v pôstnom čase zahaľovali oltáre. Obrazy predstavovali: Ježiša pred Pilátom, Ježiša bičovaného a Ježiša ukrižovaného. V roku 1886 vyhotovil v Nižnej Šebastovej oltár sv. Andreja a vymaľoval veľký obraz tohto svätca (veľkosť 200 × 126 cm) ale kostol, pre ktorý sa toto všetko robilo, už neexistuje. Mnohé jeho diela sú zatiaľ neidentifikované, ale je isté, že počas svojho 50-ročného účinkovania v slovenských kláštoroch veľa prispel na skrášlenie františkánskych kostolov, chodieb a refektárov.

Literatúra *V. J. Gajdoš: Františkáni v slovenskej literatúre. Cleveland. Ohio. 1979, s. 177

{{Autoritné údaje}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12769408.

Konrád Švestka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo