Koloman Sokol

Koloman Sokol, zdroj wikipédia

Koloman Sokol (* 12. december 1902, Liptovský Mikuláš - † 13. január 2003, Tucson, Arizona, USA) bol jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Je zakladateľom slovenskej i mexickej grafiky, autorom ilustrácií.

Život

Po neľahkom detstve, kedy ho opustila matka, sa ho ujal strýko. Zoznámil sa s doktorom Mathém, vďaka ktorému začal študovať na súkromnej škole Eugena Króna v Košiciach. Tu sa po prvýkrát stretol s výtvarným umením. Neskôr študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave. Výtvarné umenie študoval tiež v Prahe, absolvoval študijný pobyt v Paríži. Dostal ponuku z mexického ministerstva kultúry a školstva a odišiel učiť výtvarné umenie na Akadémiu výtvarných umení v Mexiku, kde založil odbor grafiky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1359786.

Koloman Sokol má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Martin Sokol: Martin Sokol, a jeho ulice, Martin Sokol na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Kolomana Sokola, Liptovský Mikuláš, Kolomana Sokola je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici Kolomana Sokola
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo