Koloman Banšell

Koloman Banšell, zdroj wikipédia

Koloman Banšell (* 26. august 1850, Točnica – † 27. marec 1887, Lučenec) bol evanjelický kňaz, slovenský básnik, literárny teoretik, prozaik a novinár.

Rodina

Životopis

Pochádzal z učiteľskej rodiny, odkiaľ aj získal základné vzdelanie (chodil do školy, kde učil jeho otec), neskôr navštevoval školy v rôznych slovenských mestách (Banská Štiavnica, Revúca, Prešov). Pracoval ako vychovávateľ v Gerendáši (Maďarsko), po roku však odišiel na študijný pobyt do Bazileja vo Švajčiarsku. V roku 1873 začal pracovať v Budapešti v redakcii Slovenských novín, no už začiatkom roku 1873 sa vrátil do Gerendáša, kde opäť prijal miesto vychovávateľa. Od roku 1874 bol evanjelickým farárom v malých dedinkách: Šamšon (Maďarsko), Veľký Lom a Mašková. V roku 1879 sa pokúsil o samovraždu, v rokoch 1880–85 sa liečil v ústave pre choromyseľných v Budapešti. Posledné roky svojho života prežil v biede a zabudnutí v Lučenci, kde sa v záchvate nových depresií zastrelil.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12769288.

Koloman Banšell má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Banšelova, Bratislava
  2. Kolomana Banšella, Lučenec
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 26. augusta, Narodenia v 1850, Osobnosti z Točnice, Úmrtia 27. marca, Úmrtia v 1887, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo