Klement Gottwald

Klement Gottwald, zdroj wikipédia

Klement Gottwald (* 23. november 1896, Dědice – † 14. marec 1953, Praha) bol česko-slovenský politik a prvý komunistický prezident Česko-Slovenska.

Podporoval príklon politiky Komunistickej strany Československa (KSČ) počas Prvej československej republiky k politike Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) – tzv. boľševizáciu strany. Pod jeho vedením KSČ v roku 1946 vyhrala voľby v Česku, a v roku 1948 nátlakovými akciami vyvolala politickú krízu, ktorá vyústila až do nastolenia totalitnej vlády tejto strany vo Februárovom prevrate. Pôvodne presadzoval tzv. "špecifickú Československú cestu k socializmu", ktorej sa však po uchopení moci bol donútený vzdať na nátlak Sovietskeho zväzu. V päťdesiatych rokoch pripustil politické procesy, ktoré mali pacifikovať nekomunistickú opozíciu a snahu o nezávislosť od ZSSR. Nakoniec hlavného iniciátora týchto čistiek, Josifa Vissarionoviča Stalina prežil len o deväť dní.

Mladosť

Klement Gottwald, prvý česko-slovenský „robotnícky“ prezident, mal síce robotnícky pôvod, ale fyzicky pracoval veľmi krátko. Narodil sa ako nemanželský syn chudobnej poľnohospodárskej robotníčky v Herolticiach pri Vyškove. Pred prvou svetovou vojnou sa vyučil vo Viedni za stolára.x

Viac na wikipédii.

Klement Gottwald má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Gottwaldova, Jelka
  2. Gottwaldova, Šoporňa
  3. Klementa Gottwalda, Želovce
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Prezidenti Česko-Slovenska, Narodenia 23. novembra, Narodenia v 1896, Úmrtia 14. marca, Úmrtia v 1953, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo