Karol Šiška

Prof. MUDr. Karol Šiška, DrSc. (∗ 19. marec 1906, Selenča - † 12. apríl 2000, Senec) bol lekár, chirurg, vysokoškolský profesor, zakladateľ slovenskej kardiochirurgie.

Život Narodil sa 19. marca 1906 v Selenči v Báčskej oblasti Juhoslávie. Po maturite na gymnáziu v Sarvaši a Novom Sade študoval na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

V rokoch 1931-1939 pracoval ako ústavný lekár v Pražskom sanatóriu v Podolí a aj ako asistent II. chirurgickej kliniky v Prahe. Od roku 1939 bol primárom v liečebných ústavoch v Dolnom Smokovci a vo Vyšných Hágoch, kde sa vo funkcii vedúceho chirurgického centra zaslúžil o prepracovanie a zavedenie najmodernejších liečebných metód v liečbe pľúcnej a kostnej tuberkulózy. Počas Slovenského národného povstania bol veliteľom Prvej poľnej partizánskej nemocnice na Starých Horách. Po prechode frontu sa pridal k československému armádnemu zboru gen. Ludvíka Svobodu, kde zastával funkciu šéfchirurga.

Po vojne zastával ďalej funkciu primára nemocnice v Dolnom Smokovci, neskôr bol primárom chirurgického oddelenia Liečebne tuberkulózy vo Vyšných Hágoch - do roku 1950 bol jej riaditeľom. Po príchode do Bratislavy v roku 1950 sa stal primárom Mestského ústavu národného zdravia a o štyri roky neskôr prednostom II. chirurgickej kliniky. Poverili ho zriadením centra pre hrudnú chirurgiu, neskôr tu zriadili kardiochirurgické centrum. Začal prednášať na Univerzite Komenského, kde ho roku 1953 vymenovali za profesora.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12028811.

Karol Šiška má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Karola Šišku, Senec, Karola Šišku je ulica v Senec, viac o ulici Karola Šišku
Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo