Karol Ruppeldt

Karol Ruppeldt, zdroj wikipédia

Karol Ruppeldt (pseudonym Sokolov; * 22. november 1840, Margurka – † 18. august 1909, Liptovský Mikuláš) bol slovenský zbormajster, hudobný skladateľ a učiteľ.

Vzdelanie

Narodil sa v rodine Jána Ruppeldta a jeho manželky Evy rodenej Rumannovej. Základnú školu navštevoval v Nemeckej Ľupči, študoval na gymnáziu v Levoči a v Rožňave, na učiteľskom seminári v Šoproni, ďalej v Prahe, kde súčasne študoval i cirkevnú hudbu na organovej škole.

Kariéra

Dielo

Komponoval najmä zborové skladby, upravoval a vydával slovenské národne piesne. Upravil evanjelické chorály, ktoré vyšli i tlačou v zborníku Zvony (1926).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q27555547.

Karol Ruppeldt má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 22. novembra, Narodenia v 1840, Osobnosti z Partizánskej Ľupče, Úmrtia 18. augusta, Úmrtia v 1909, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo