Karol Hadai

Karol Hadai (staršie Karol Hadaly, predikát hist. „Hadaly de Hada“; * 1743, Kolárovo – † 19. júl 1834, Pešť) bol uhorský matematik.

Život

Narodil sa v roku 1743 v Kolárove. Bol príslušníkom jezuitského rádu, študoval na Trnavskej univerzite, kde získal doktorát filozofie aj práva. Prednášal matematické predmety spočiatku na svojej materskej univerzite, po jej presťahovaní do Budína na kráľovských akadémiách v Trnave, Rábe (Győr), Päťkostolí (Pécs) a Bratislave. V rokoch 1810–1831 bol profesorom matematiky na peštianskej univerzite, prednášal aj na tamojšom Institutum geometricum. Bol uznávaným odborníkom v oblasti hydrotechniky a vodného staviteľstva, za zásluhy a publikácie v tejto oblasti sa stal členom zahraničných učených spoločností (Jena, Göttingen) a nositeľom viacerých vyznamenaní. Napísal niekoľko učebníc hydrotechniky, staviteľstva, ale aj algebry, geometrie a mechaniky – niektoré z nich vyšli až v 7 vydaniach. Knižnú prácu vydal aj o problematike rovnomerného delenia kružnice a uhlov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1032389.

Karol Hadai má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí matematici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo