Karol Grün

Karol Grün, zdroj wikipédia

Karol Grün (krycie meno Nina) (∗ 2. september 1919, Banská Bystrica-Uľanka, Slovensko - † 19. február 1945, Melk, Rakúsko) bol slovenský robotník, protifašistický bojovník, dôstojník.

Jeho otec bol Jozef Grün a matka Berta rod. Pigolová.

Životopis Vyučil sa za sústružníka. Šofér a robotník pri železnici. Antifašista ako rotmajster Slovenskej armády na východnom fronte prebehol na sovietsku stranu, pôsobil v Československej vojenskej misii v Moskve. V roku 1944 absolvoval špeciálny spravodajsko-paradesantný výcvik pre prácu v tyle nepriateľa, s M. Kuchárkom neďaleko Sliača vytvorili spravodajskú skupinu Nina-Mária, spravodajsky pôsobili v Hornej Štubni, vo Veľkom Záluží a v okolí Nitry. Počas SNP veliteľ spravodajskej skupiny 2. paradesantnej brigády, spolupracoval s vojenským ústredím SNR v Banskej Bystrici. Zatknutý fašistickou políciou (3. februára 1945). Zahynul pri nálete amerických lietadiel na transport väzňov do koncentračného tábora v Mauthausene.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421815.

Karol Grün má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 2. septembra, Narodenia v 1919, Osobnosti z Banskej Bystrice, Úmrtia 19. februára, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo