Karol Elbert

Karol Elbert (∗ 19. december 1911 Trnava - † 20. november 1997 Trnava) bol slovenský dirigent a hudobný skladateľ.

Život Po skončení strednej školy v Trnave pokračoval v štúdiu na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave, skladbu u Alexandra Moyzesa a dirigovanie u Josefa Vincourka. Krátko pracoval ako korepetítor v Městském divadle v Opave a v rokoch 1937–1939 bol korepetítorom a dirigentom operety vo Východoslovenskom divadle v Košiciach. Za tzv. Slovenského štátu bol kvôli svojmu židovskému pôvodu prenasledovaný. Živil sa ako kaviarenský klavirista v Žiline, Bánovciach nad Bebravou či v Banskej Bystrici. O jeho osude v tom čase vypovedá film V tichu, ktorý v česko-slovenskej koprodukcii v roku 2014 natočil český režisér Zdeňek Jiráský .

Od roku 1948 bol dirigentom operetného súboru na Novej scéne v Bratislave. Po roku 1953 pracoval ako redaktor a lektor zábavnej hudby v Československom rozhlase v Bratislave.

Dielo (výber) Komponoval najmä zábavnú hudbu, operetu, či scénickú hudbu k veselohrám. Od roku 1940 bol známy ako autor obľúbených tanečných piesní.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q26085360.

Karol Elbert má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Karola Elberta, Trnava, Karola Elberta je ulica v Trnava, viac o ulici Karola Elberta
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo