Karol Chmel

Karol Chmel (∗ 6. október 1953) je slovenský redaktor, básnik, prekladateľ.

Životopis Vyštudoval odbor výchova a vzdelávanie dospelých na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, v rokoch 1989 – 1996 bol redaktorom vydavateľstva Smena, v roku 1998 pracoval ako redaktor v mesačníku OS, neskôr bol redaktorom mesačníka Fragment.

Tvorba Debutoval v roku 1985 zbierkou básní Máš, čo nemáš. Vo svojich dielach sa zaoberá odhaľovaním a analýzou zložitosti a protirečivosti reality a ľudského bytia. Postavy v jeho dielach bojujú o vlastnú identitu v súčasnom svete. Okrem vlastnej tvorby sa venuje i prekladaniu z poľskej, slovinskej, srbskej a chorvátskej literatúry (Marcin Baran, Leszek Engelking, Darek Foks, Natasza Goerke, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Jacek Podsiadło, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Marcin Świetlicki, Adam Zagajewski, Danilo Kiš, Borislav Pekić, Aleš Debeljak, Edvard Kocbek, Bora Ćosić).

Dielo *1985 – Máš, čo nemáš *1989 – Ovocnejší strom *1998 – Spray, modrá mentalita *2004 – O nástrojoch, náradí a iných veciach vypustených z ruky *2009 – Chiaroscuro. Poznámky, opisy, palimpsesty

x

Viac na wikipédii.

Karol Chmel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Narodenia 6. októbra, Narodenia v 1953, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo