Karol Augustus Tibély

Karol Augustus Tibély (tiež Tibelyi, Tibelly; * 16. február 1813, Spišské Podhradie – † 1870, Spišská Nová Ves) bol slovenský maliar.

Rodina

Životopis

Školil sa u Jozefa Caucika, u ktorého získal základy kresby a čiastočné znalosti kompozície. Po zistení o otcovej defraudácii sirotskej pokladnice sa musel vzdať miesta v mestskej rade a plánu na ďalšie štúdium. Krátko pôsobil v Banskej Štiavnici.

V roku 1853 pricestoval do Brezna za svojím bratom, ktorý vlastnil dielňu na motyky a lopaty. Tu sa spriatelil s G. K. Zechenterom-Laskomerským, zoznámil sa i s Boženou Němcovou. V Brezne pôsobil vyše dvoch rokov ako maliar portrétov. Po zanechaní portrétnej činnosti sa usiloval o krajinomaľbu. Jeho prínos slovenskej krajinomaľbe spočíval v objavení krásy slovenských hôr, najmä Tatier.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768931.

Karol Augustus Tibély má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo