Karol Adamiš

Karol Adamiš (∗ 29. november 1813, Vrbovce – † 2. november 1849, Horné Zelenice) bol slovenský spisovateľ, publicista a evanjelický kňaz.

Životopis Narodil sa v rodine učiteľa Pavla Adamiša a jeho manželky Veroniky, rodenej Vrchovskej. Vzdelanie získaval v Modre, Bratislave a vo Viedni. Pôsobil ako evanjelický farár v Bukovci a od roku 1840 v Horných Zeleniciach. V rokoch 1832 – 1835 bol členom bratislavskej Spoločnosti česko-slovanskej, počas pobytu v Bukovci dostal od Ľudovíta Štúra pochvalu za prácu medzi ľuďmi a bohatú slovanskú knižnicu.

Tvorba Vo svojej tvorbe sa zameriaval najmä na písanie náboženskej literatúry, no bol tiež publicistom, ktorý vystupoval proti Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi a sympatizoval s maďarským revolučným hnutím, čím sa definitívne rozišiel so Štúrovcami.

Dielo Vlastné diela *1847 – Odpověď na Odpověď M. J. Hurbana, spisovatele Unie a t. d. na „Nepředpojaté náhledy o Unii protestantů obojího vyznání V království uherském“ Gréfa Karla Zayho… (Bratislava) *1848 – Slováci, Bratia, pozor! (Nitra)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768933.

Karol Adamiš má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo