Karel Vacek

Karel Vacek, zdroj wikipédia

Karel Vacek (∗ 21. marec 1902, Liberec – † 18. august 1982, Praha) bol český hudobný skladateľ. Je autorom táng Cikánko ty krásná či Nikdy se nevrátí pohádka mládí.

Stručný životopis Narodil sa v libereckej Perlovej ulici (čp. 232) v rodine výrobcu nábytku a muzikanta. Niekedy v rokoch 1909 až 1910 sa s rodičmi presťahoval do Prahy, kde sa naučil okrem iného hrať na husle, klarinet, trúbku, lesný roh a kontrabas a už od svojich 15 rokov hral v pražských ľudových kapelách. Vďaka svojej nástrojovej všestrannosti bol vyhľadávaným muzikantom aj vo Vysokom Veselí, kde pracoval ako robotník. Svoje znalosti rozšíril v rokoch 1919 – 1924 počas vojenskej služby pri vojenskej hudbe v rôznych posádkach.

V roku 1925 absolvoval s českým cirkusovým orchestrom zájazd do Francúzska. Po návrate do Prahy pôsobil v orchestri kina Lucerna, džezovej kapele Haryho Hardena a kvintete Melody Boys R. A. Dvorského. Tri roky hral tiež v Osvobozenom divadle, potom sa však roku 1938 vrátil k Dvorskému. Počas druhej svetovej vojny viedol vlastný orchester, s ktorým obchádzal české mestá.

Vlastné hranie zanechal v roku 1956, keď sa venoval už len skladaniu a občasnému dirigovaniu hudby. V roku 1982 získal titul národný umelec. Počas života zložil takmer deväťdesiat poliek, valčíkov a iných skladieb.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q357036.

Karel Vacek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo