Karel Teige

Karel Teige, zdroj wikipédia

Karel Teige (∗ 13. december 1900, Praha – † 1. október 1951, Praha) bol český kritik a teoretik umenia, publicista a prekladateľ.

Teige bol mnohostrannou, ľavicovo orientovanou, osobnosťou: podieľal sa na založení poetizmu, zasiahol do architektúry, výtvarníctva, filmu i literatúry. Bol propagátorom avantgardných smerov najmä v architektúre. Ako organizátor a teoretik ovplyvnil poetizmus a surrealizmus.

Životopis Po maturite (1919), začal študovať filozofiu, čoskoro sa však venoval naplno literatúre, v roku. 1920 sa stal vedúcou osobnosťou Devětsilu, kde svoju činnosť začal ako propagátor proletárskeho umenia. Skoro sa situácia v Devětsile zmenila a K. Teige sa podieľal na vzniku poetizmu, pre ktorý písal v Devětsile manifesty.

V rokoch 1927 - 1930 redigoval ReD (Revue Devětsilu).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1377687.

Karel Teige má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo