Karel Čapek

Karel Čapek, zdroj wikipédia

Karel Čapek (* 9. januára 1890, Malé Svatoňovice – † 25. december 1938, Praha) bol český prozaik, dramatik, novinár, filmový scenárista, libretista, básnik a prekladateľ, literárny, divadelný a výtvarný kritik, estetik a filozof; brat Josefa Čapka.

Životopis a dielo

V ranej tvorbe vychádzal z podnetov českej predvojnovej moderny a nových európskych umeleckých smerov (Božie muky, Trápne poviedky, preklady básní Francúzska poézia novej doby, dráma Lúpežník). Vedomie zneužitia techniky a vedy v 1. svetovej vojne proti základným hodnotám ľudskej existencie, nedôvera k jednoznačným filozofickým a politickým koncepciám a odmietnutie radikálnych zásahov odľudštenej štátnej moci do zákonov prírody a spoločnosti sa prejavili v jeho utopicko-fantastických drámach (R. U. R., Vec Makropulos), v románoch (Biela Nemoc, Vojna s Mlokmi) s prvkami science fiction (Továrna na absolutno, Krakatit) a v alegorických divadelných hrách Zo života hmyzu, Adam Stvoriteľ (obidve s bratom Josefom Čapkom).

Skeptický relativizmus, presvedčenie o mnohoznačnosti ľudskej pravdy a zmysle pragmatického hľadania východiska v každom individuálnom prípade ďalej rozvinul v poetických prózach Hordubal, Vetroň, Obyčejný život, Život a dielo skladateľa Foltýna a v románe o sile humanizmu a solidarity Prvá parta a v dráme Matka.

Z ciest po Európe vyťažil niekoľko kníh cestopisných fejtónov (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever). Vytvoril originálny typ krátkych detektívnych príbehov (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy), napísal Knihu apokryfov a knižne vydal výbery fejtónov, stĺpcov a drobných próz z rôznych období žurnalistickej činnosti (Záhradníkov rok, Ako sa čo robí, Na brehu dní, Miesto pre Jonatána). Knihy Mal som psa a mačku, Kalendár, O ľuďoch, Bájky a podpoviedky a iné boli vydané posmrtne.

x

Viac na wikipédii.

Karel Čapek má na Slovensku 16 ulíc a námestí.

Existuje aj Josef Čapek: Josef Čapek, a jeho ulice, Josef Čapek na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Čapkova, Blansko
 2. Čapkova, Bratislava
 3. Karla Čapka, Břeclav
 4. K. Čapka, Bzenec
 5. Čapkova, Český Těšín
 6. Jana Čapka, Frýdek-Místek
 7. K. Čapka, Jevíčko
 8. K. Čapka, Kopřivnice
 9. Karla Čapka, Kroměříž
 10. K. Čapka, Lanžhot
 11. K. Čapka, Nový Jičín
 12. Karla Čapka, Otrokovice
 13. K. Čapka, Otrokovice
 14. Karla Čapka, Příbor
 15. Karla Čapka, Šlapanice
 16. Čapkova, Slavkov u Brna

Zoznam bodov

 1. Čapková, miesto,
  č.d.166, 739 13 Kunčice pod Ondřejníkem
 2. Čapka, miesto,
  065 11 Nová Ľubovňa
 3. Čápkova, autobusová zastávka,
  č.d.444, 602 00 Brno, Veveří
 4. Čápkova, autobusová zastávka,
  č.d.546, 602 00 Brno, Veveří
 5. Čapkova, skôlka,
  č.d.802, 679 61 Letovice
 6. Čapka, miesto,
  Jeseník
Kategórie: Narodenia 9. januára, Narodenia v 1890, Osobnosti z okresu Trutnov, Úmrtia 25. decembra, Úmrtia v 1938, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo