Karel Čapek

Karel Čapek, zdroj wikipédia

Karel Čapek (* 9. január 1890, Malé Svatoňovice – † 25. december 1938, Praha) bol český prozaik, dramatik, novinár, filmový scenárista, libretista, básnik a prekladateľ, literárny, divadelný a výtvarný kritik, estetik a filozof; brat Josefa Čapka.

Životopis a dielo

V ranej tvorbe vychádzal z podnetov českej predvojnovej moderny a nových európskych umeleckých smerov (Božie muky, Trápne poviedky, preklady básní Francúzska poézia novej doby, dráma Lúpežník). Vedomie zneužitia techniky a vedy v 1. svetovej vojne proti základným hodnotám ľudskej existencie, nedôvera k jednoznačným filozofickým a politickým koncepciám a odmietnutie radikálnych zásahov odľudštenej štátnej moci do zákonov prírody a spoločnosti sa prejavili v jeho utopicko-fantastických drámach (R. U. R., Vec Makropulos), v románoch Biela Nemoc, Vojna s Mlokmi) s prvkami science fiction (Továrna na absolutno, Krakatit) a v alegorických divadelných hrách Zo života hmyzu, Adam Stvoriteľ (obidve s bratom Josefom Čapkom).

Skeptický relativizmus, presvedčenie o mnohoznačnosti ľudskej pravdy a zmysle pragmatického hľadania východiska v každom individuálnom prípade ďalej rozvinul v poetických prózach Hordubal, Vetroň, Obyčejný život, Život a dielo skladateľa Foltýna a v románe o sile humanizmu a solidarity Prvá parta a v dráme Matka.

Z ciest po Európe vyťažil niekoľko kníh cestopisných fejtónov (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever). Vytvoril originálny typ krátkych detektívnych príbehov (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy), napísal Knihu apokryfov a knižne vydal výbery fejtónov, stĺpcov a drobných próz z rôznych období žurnalistickej činnosti (Záhradníkov rok, Ako sa čo robí, Na brehu dní, Miesto pre Jonatána). Knihy Mal som psa a mačku, Kalendár, O ľuďoch, Bájky a podpoviedky a iné boli vydané posmrtne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q155855.

Karel Čapek má na Slovensku 29 ulíc a námestí.

Existuje aj Josef Čapek: Josef Čapek, a jeho ulice, Josef Čapek na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Čapkova, Blansko
 2. Čapkova, Bratislava
 3. Karla Čapka, Břeclav
 4. Čápkova, Brno
 5. K. Čapka, Bruntál
 6. K. Čapka, Bzenec
 7. Čapkova, Český Těšín
 8. Jana Čapka, Frýdek-Místek
 9. Karla Čapka, Havířov
 10. Čapkova, Jaroměřice nad Rokytnou
 11. Karla Čapka, Jeseník
 12. K. Čapka, Jevíčko
 13. K. Čapka, Kopřivnice
 14. Karla Čapka, Kroměříž
 15. K. Čapka, Lanžhot
 16. K. Čapka, Město Albrechtice
 17. Karla Čapka, Mohelnice
 18. K. Čapka, Moravská Třebová
 19. K. Čapka, Nový Jičín
 20. Generála Čápka, Olešnice
 21. Čapkova, Ostrava
 22. K. Čapka, Otrokovice
 23. Karla Čapka, Otrokovice
 24. Karla Čapka, Příbor
 25. Čapkova, Rýmařov
 26. Karla Čapka, Šlapanice
 27. Čapkova, Slavkov u Brna
 28. Čapkova, Třebechovice pod Orebem
 29. Čapkova, Týniště nad Orlicí

Zoznam bodov

 1. Čapková, miesto,
  č.d.166, 739 13 Kunčice pod Ondřejníkem
 2. Čápkova, autobusová zastávka,
  Úvoz 114, 602 00 Brno, Veveří
 3. Čápkova, autobusová zastávka,
  Úvoz 124, 602 00 Brno, Veveří
 4. Čapka, miesto,
  065 11 Nová Ľubovňa
 5. Čapkova, skôlka,
  č.d.802, 679 61 Letovice
 6. Čapka, miesto,
  Jeseník
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 9. januára, Narodenia v 1890, Osobnosti z okresu Trutnov, Úmrtia 25. decembra, Úmrtia na pneumóniu, Úmrtia v 1938, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo