Kamil Peteraj

Kamil Peteraj, zdroj wikipédia

Kamil Peteraj (∗ 18. september 1945, Bratislava) je slovenský básnik a textár, dramaturg a scenárista

Životopis V roku 1964 absolvoval štúdium hry na husliach na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1970 štúdium divadelnej dramaturgie na VŠMU. V rokoch 1970 – 1980 bol dramaturgom spevohry Novej scény v Bratislave, od roku 1980 je v slobodnom povolaní. V rokoch 1991-95 bol kreatívnym riaditeľom medzinárodnej reklamnej agentúry GGK, od 1995 do 2005 kreatívnym riaditeľom agentúry ROKO Je ženatý a má dvoch synov, obaja žijú v Bratislave.

{{Na úpravu}} Tvorba Prvú báseň uverejnil v roku 1964 v časopise Slovenské pohľady. Hneď v roku 1965 debutoval zbierkou Sad zimných vtákov a jeho kniha vyvolala rozruch. Vo svojej literárnej tvorbe prešiel veľkým vývojom od prírodnej lyriky k filozofickej a občianskej. Charakteristickým znakom jeho prvých zbierok je nepravidelný voľný verš a voľná strofická výstavba. Neskôr jeho básne obsahujú nové tematické okruhy a zovretejší tvar. Zbierka Lipohrádok je jedinečná v slovenskej povojnovej poézii vďaka tomu, že originálnym spôsobom spracúva krásu a podnety prírodného sveta. V neskoršej tvorbe, datovanej od konca 70. rokov, si viac než prírodu všíma človeka modernej civilizácie, mapuje najmä problematiku medziľudských vzťahov a pocity odcudzenosti súčasníka. Jeho poézia spája osobné a nadosobné, časové a nadčasové prvky (1991). Je tiež jedným z najpopulárnejších textárov slovenskej populárnej hudby a spolu s Borisom Filanom je považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Jeho texty sa vyznačujú kultivovaným lyrizmom, hravosťou a komunikatívnosťou. Spolupracuje s úspešnými spevákmi a skladateľmi (Pavol Hammel, Marián Varga, Miroslav Žbirka, Marika Gombitová, Robo Grigorov, Kristina a i.). S Jánom Štrasserom napísal texty pre muzikál Cyrano z predmestia, okrem toho je autorom textov úspešných slovenských muzikálov Adam Šangala, Tisícročná včela a detského muzikálu Šľahačková princezná. Preložil tiež texty muzikálov Loď komediantov, Husári a Svadby z klobúka. Ako scenárista napísal niekoľko rozhlasových a televíznych programov a bol dramaturgom niekoľkých ročníkov Bratislavskej lýry. Okrem poézie a textov piesní sa sporadicky venoval tiež písaniu kníh pre deti. Získal viacero literárnych ocenení – medzinárodnú cenu Pen klubu, tri Zlaté a dve Platinové knihy a niekoľko ďalších ocenení za úspešné predaje kníh vydavateľstva Ikar. Spolu s Martinom Augustínom je autorom exkluzívnych publikácií Toto je moja reč, či Texty v obrazoch, obrazy v textoch, ktoré sa stretli s mimoriadnym čitateľským ohlasom. Kamil Peteraj patrí medzi najpredávanejších slovenských básnikov. Jeho básne sú preložené do viacerých jazykov.

Dielo Básnické zbierky *1965 – Sad zimných vtákov *1966 – Čas violy *1968 – Kráľovná noci *1971 – Vychádzka s večernicou *1973 – Lipohrádok *1981 – Faust a margaréty *1986 – Minútové básne *1987 – Útechy / maximy / telegramy *1989 – Sekunda rozkoše *1991 – Dom panny *1991 – Lyrické korzo *1995 – Aleluja, schúlená, prierez 30-ročnou básnickou tvorbou *1999 – V slepých uličkách *1999 – Voňavé tajomstvá *2001 – Breviár lásky *2004 – Lipohrádok, 2. upravené vydanie *2007 – Čo sa šepká dievčatám *2008 – Toto je moja reč *2012 – Bosá v priesvitných šatách *2014 – Milujte sa s láskou *2018 - Texty v obrazoch, obrazy v textoch /s Martinom Augustínom/ *2018 - Šľahačková princezná - knižné vydanie

x

Viac na wikipédii.

Kamil Peteraj má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí dramatici, Narodenia 18. septembra, Narodenia v 1945, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo