Kamil Peteraj

Kamil Peteraj, zdroj wikipédia

Kamil Peteraj (∗ 18. september 1945, Bratislava) je slovenský básnik a textár, dramaturg a scenárista.

Životopis V roku 1964 absolvoval štúdium hry na husliach na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1970 štúdium divadelnej dramaturgie na VŠMU. V rokoch 1970 - 1979 bol dramaturgom spevohry Novej scény v Bratislave, od roku 1980 je v slobodnom povolaní. V rokoch 1991 - 1995 bol kreatívnym riaditeľom medzinárodnej reklamnej agentúry GGK, od roku 1995 do roku 2005 kreatívnym riaditeľom agentúry ROKO. Je ženatý a má dvoch synov, obaja žijú v Bratislave.

Tvorba Prvú báseň uverejnil v roku 1964 v časopise Slovenské pohľady. Hneď v roku 1965 debutoval zbierkou Sad zimných vtákov a jeho kniha vyvolala rozruch. Vo svojej literárnej tvorbe prešiel veľkým vývojom od prírodnej lyriky k filozofickej a občianskej. Charakteristickým znakom jeho prvých zbierok je nepravidelný voľný verš a voľná strofická výstavba. Neskôr jeho básne obsahujú nové tematické okruhy a zovretejší tvar. Zbierka Lipohrádok je jedinečná v slovenskej povojnovej poézii vďaka tomu, že originálnym spôsobom spracúva krásu a podnety prírodného sveta. V neskoršej tvorbe, datovanej od konca 70. rokov, si viac než prírodu všíma človeka modernej civilizácie, mapuje najmä problematiku medziľudských vzťahov a pocity odcudzenosti súčasníka. Jeho poézia spája osobné a nadosobné, časové a nadčasové prvky (1991). Je tiež jedným z najpopulárnejších textárov slovenskej populárnej hudby a spolu s Borisom Filanom je považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Jeho texty sa vyznačujú kultivovaným lyrizmom, hravosťou a komunikatívnosťou. Spolupracuje s úspešnými spevákmi a skladateľmi (Pavol Hammel, Marián Varga, Miroslav Žbirka, Marika Gombitová, Robo Grigorov, Kristina a i.). S Jánom Štrasserom napísal texty pre muzikál Cyrano z predmestia, okrem toho je autorom textov úspešných slovenských muzikálov Adam Šangala, Tisícročná včela a detského muzikálu Šľahačková princezná. Preložil tiež texty muzikálov Loď komediantov, Husári a Svadby z klobúka. Ako scenárista napísal niekoľko rozhlasových a televíznych programov a bol dramaturgom niekoľkých ročníkov Bratislavskej lýry. Okrem poézie a textov piesní sa sporadicky venoval tiež písaniu kníh pre deti. Získal viacero literárnych ocenení – medzinárodnú cenu Pen klubu, tri Zlaté a dve Platinové knihy a niekoľko ďalších ocenení za úspešné predaje kníh vydavateľstva Ikar. Spolu s Martinom Augustínom je autorom exkluzívnych publikácií Toto je moja reč, či Texty v obrazoch, obrazy v textoch, ktoré sa stretli s mimoriadnym čitateľským ohlasom. Kamil Peteraj patrí medzi najpredávanejších slovenských básnikov. Jeho básne sú preložené do viacerých jazykov.

Dielo Básnické zbierky , 1965 – Sad zimných vtákov , 1966 – Čas violy , 1968 – Kráľovná noci , 1971 – Vychádzka s večernicou , 1973 – Lipohrádok , 1981 – Faust a margaréty , 1986 – Minútové básne , 1987 – Útechy / maximy / telegramy , 1989 – Sekunda rozkoše , 1991 – Dom panny , 1991 – Lyrické korzo , 1995 – Aleluja, schúlená, prierez 30-ročnou básnickou tvorbou , 1999 – V slepých uličkách , 1999 – Voňavé tajomstvá , 2001 – Breviár lásky , 2004 – Lipohrádok, 2. upravené vydanie , 2007 – Čo sa šepká dievčatám , 2008 – Toto je moja reč , 2012 – Bosá v priesvitných šatách , 2014 – Milujte sa s láskou , 2018 – Texty v obrazoch, obrazy v textoch /s Martinom Augustínom/ , 2018 – Šľahačková princezná - knižné vydanie

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027890.

Kamil Peteraj má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo