Kálmán Mikszáth

Kálmán Mikszáth, zdroj wikipédia

Kálmán Mikszáth, pseud. Kákay Aranyos, Pluvius, Scarron, prídomok de Kiscsoltó (∗ 16. január 1847, Sklabiná – † 28. máj 1910, Budapešť) bol maďarský spisovateľ a novinár.

Životopis Narodil sa mäsiarovi a krčmárovi Jánosovi a matke Márii, rodenej Veresovej. Od roku 1857 do 1863 študoval na šesťdielnom gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom pokračoval v štúdiu na evanjelickom gymnáziu v Banskej Štiavnici, kde v júni 1866 (maturoval o rok neskôr, keďže mal pre chorobu na rok prerušené štúdium) maturoval. Po ukončení strednej školy odišiel študovať do Pešti (dnešná Budapešť) právo, z ktorého absolvoval osem semestrov.

Už počas stredoškolského štúdia písal poviedky a básne. Z tohto obdobia je aj novela Jarné púčky (Tavaszi rügyek), v ktorej opísal atmosféru Banskej Štiavnice tých čias.

V roku 1871 prijal miesto miestoprísažného sudcu pri Mátyásovi Mauksovi v Balažských Ďarmotách a v roku 1872 tam pracoval ako advokátsky osnovník. V tomto období spolupracoval s tamojším časopisom Nógrádi lapok (Novohradské listy) a do Pešti posielal svoje poviedky a črty.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q350552.

Kálmán Mikszáth má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. K. Mikszátha, Balog nad Ipľom
 2. Mikszátha, Čebovce
 3. Kálmána Mikszátha, Dunajská Streda
 4. K. Mikszátha, Dvory nad Žitavou
 5. Mikszáthova, Nenince
 6. Mikszáthova, Nitrianske Hrnčiarovce
 7. Mikszáthova, Obid
 8. K. Mikszátha, Rimavská Sobota
 9. K. Mikszátha, Šahy
 10. K. Mikszátha, Tvrdošovce
 11. Mikszáthova, Veľký Krtíš
 12. Mikszáthova, Vinica
 13. Mikszáthova, Želovce
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 16. januára, Narodenia v 1847, Osobnosti zo Sklabinej, Úmrtia 28. mája, Úmrtia v 1910, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo