Juraj Tranovský

Juraj Tranovský, zdroj wikipédia

Juraj Tranovský (alebo Tranoscius, Třanowský, Třánowsky, Trzanowski, Trzanovský; Georgius Tranoscius/Tranoscyus/Tranosci; * 27. marec 1592, Tešín – † 29. máj 1637, Liptovský Mikuláš) bol slovenský evanjelický farár a tvorca českých a latinských duchovných piesní a modlitieb; významný predstaviteľ slovenskej barokovej literatúry.

Životopis

Pochádzal z česko-poľskej evanjelickej remeselníckej rodiny. Vzdelanie získaval v sliezskom Tešíne, nemeckom Gubene, Kolbergu a Wittenbergu a v Prahe. Pôsobil ako učiteľ v Prahe na gymnáziu pri chráme sv. Mikuláša na Malej Strane a od roku 1613 v Holešove. V roku 1615 odišiel do Valašského Meziříčí, kde sa stal o rok neskôr evanjelickým farárom. Po bitke na Bielej hore (1620) ho vyhnali z Moravy a odišiel do mesta Bielsko. Odtiaľ v roku 1629 odišiel na Slovensko, kde pôsobil v Oravskom Podzámku a neskôr v Liptovskom Mikuláši.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1080664.

Juraj Tranovský má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Tranovského, Bratislava
 2. Třanovského, Český Těšín
 3. Třanovského, Frýdek-Místek
 4. Tranovského, Košice
 5. Tranovského, Liptovský Mikuláš
 6. Třanovského, Ostrava
 7. J. Tranovského, Poprad
 8. Třanovského, Valašské Meziříčí

Zoznam bodov

 1. Tranovského, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Tranovského 33, 841 02 Bratislava, Dúbravka
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 27. marca, Narodenia v 1592, Úmrtia 29. mája, Úmrtia v 1637, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo