Juraj Sklenár

Juraj Sklenár (Sklenar, Szklenár) (∗ 20. február 1744, Tiba – † 31. január 1790, Bratislava) bol slovenský historik a učiteľ.

Absolvoval Košickú univerzitu, od roku 1764 bol jezuita, pôsobil ako gymnaziálny učiteľ v Levoči, Prešove, Košiciach, Trnave a Bratislave. Roku 1764 vstúpil v Trenčíne do jezuitskej rehole, študoval na univerzite v Košiciach, bol doktor filozofie. Bol výborný pedagóg, vyučoval niekoľko predmetov, v Bratislave i slovenčinu.

==Tvorba== Napísal dielo Vetustissimus Magnae Moraviae situs (1784) o polohe Veľkej Moravy a „zaujatí vlasti“ starými Maďarmi, ktoré viedlo k nacionalistickým sporom s maďarským historikom menom I. Katona. Územie Veľkej Moravy umiestnil až k územiu Srbska. Vydal viaceré príležitostné básne a ódy, inauguračné prejavy pri otváraní šk. roku na bratislavskom gymnáziu, spis o prírodných zvláštnostiach Uhorska (Rariora... ), v ktorých informoval o nálezoch zlata a drahých kovov i o zvláštnych rastlinách a zvieratách. Historický charakter má jeho kniha o pôvode a genealógii šľachtického rodu Baťánovcov (Origo...). Najvýznamnejšie je jeho dielo Najstaršia poloha Veľkej Moravy a prvý vpád a nájazd Maďarov na ňu (Vetustissimus...), ktoré vyvolalo polemiku s maďarským historikom Š. Katonom, poznačenú obojstrannou nacionálnou neznášanlivosťou. Pod vplyvom osvietenského kriticizmu prehodnotil v ňom Anonymovu kroniku, bránil politickú rovnoprávnosť Slovákov v Uhorsku. S Jurajom Fándlym prepracoval a doplnil dielo J. Papánka Compendiata historia gentis Slavae. Jeho diela o Veľkej Morave mali národnoobranný charakter a napriek niektorým vecným nesprávnostiam obrodne pôsobili na národné zmýšľanie bernolákovskej i štúrovskej generácie.

==Dielo== , Vetustissimus Magnae Moraviae situs et primus in eam Hungarorum ingressus ... (1784) , Rariora naturae monumenta in Hungaria occuratia (1780) , Synchronisticon Josepho e comitibus Battyany... (1776) , Oratio inauguralis occasione instauratarum Posonii litterarum (1776) , Onomasticon honoribus Mariae Thereseiae ... (1777) , Origo et genealogia illustris Battyaniorum gentis ... (1778) , Hypercriticon examinis vetustissimi M. Moraviae situ ... (1788)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768363.

Juraj Sklenár má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Sklenárova, Bratislava, Sklenárova je ulica v Bratislava, viac o ulici Sklenárova
 2. Juraja Sklenára, Žilina, Juraja Sklenára je ulica v Žilina, viac o ulici Juraja Sklenára
 3. Juraja Sklenára, Spišské Tomášovce, Juraja Sklenára je ulica v Spišské Tomášovce, viac o ulici Juraja Sklenára

Zoznam bodov

 1. Sklenár, orientačný bod,
  059 71 Tvarožná
 2. Sklenárová, miesto,
  969 01 Počúvadlo
 3. Sklenár, pohostinstvo,
  Remeselnícka 14, 050 01 Revúca
 4. Sklenár, pohostinstvo,
  Jaltská 2, 040 22 Košice, Košice
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo