Juraj Langsfeld

Juraj Langsfeld, zdroj wikipédia

Juraj Langsfeld, alebo Ďurko Langsfeld (* 16. október 1825, Sučany - † 22. jún 1849, Kremnica) bol slovenský národovec, učiteľ vo vtedajšom Turčianskom Svätom Martine a od januára 1849 dobrovoľnícky dôstojník (poručík) v Hurbanovom vojsku počas Slovenského povstania, ktorý bol uhorským vojskom obesený.

29. apríla 1849 sa zvyšok slovenského dobrovoľníckeho zboru presunul do Jablunkova na Morave, kde sa Bedřich Bloudek vzdal velenia. Langsfeld so svojimi druhmi sa zostal skrývať v slovenských horách. 12. mája 849 prepadli v kraľovianskej doline jednotku uhorskej domobrany (Honvédi) pod velením Arthura Görgeya. Opäť sa skrýval pri Turčianskych Kľačanoch. 20. júna 1849 ho vlastný strýko vyzradil za odmenu 300 zlatých.

x

Viac na wikipédii.

Juraj Langsfeld má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ďurka Langsfelda, Banská Štiavnica
  2. Langsfeldova, Bratislava
  3. Jurka Langsfelda, Kremnica
  4. Langsfeldova, Nové Mesto nad Váhom
  5. Ďurka Langsfelda, Sučany
  6. Ďurka Langsfelda, Žilina
Kategórie: Narodenia 16. októbra, Narodenia v 1825, Osobnosti zo Sučian, Úmrtia 22. júna, Úmrtia v 1849, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo