Juraj Kupec

Juraj Kupec (* 9. jún 1963, Bratislava) je slovenský gitarista, skladateľ, hudobný producent a spevák. Spolupracoval so známymi interpretmi z českej a slovenskej hudobnej scény, ako sú No Name, Jana Kirschner, Peter Cmorik, Pavol Hammel, Tublatanka, Peter Lipa, Andrej Šeban, Lenka Filipová a iní.

Juraj Kupec je autorom hudby slovenskej futbalovej hymny, „Slovensko do toho!“ je ktorú v roku 2005 spolu s ďalšími hosťami, ktorými boli: Jana Kirschnerová, Zuzana Smatanová, Ivan Tásler, Maťo Ďurinda, Richard Müller, Pavol Hammel, Peter Nagy, Janko Kuric, Meky Žbirka, Vašo Patejdl, Peter Lipa, Robo Papp, Bystrík, Robo Opatovský, Ibrahim Maiga, Dara Rolins, Katka Korček, No Name, Gladiator, Desmod, Hex a Jozef Šebo, nahrala hudobná skupina Babylon.

Biografia

Matka Juraja Kupca bola učiteľka, otec tancoval v umeleckom súbore SĽUK. Ako osemročný krátko navštevoval ĽŠU, kde sa učil hrať na husle. Zaujímala ho skôr gitara, ale bavil ho aj hokej, dal mu prednosť, a tak prvú španielku si kúpil až keď mal trinásť rokov. Bol samouk, učil sa z hudby nahranej na magnetofóne. Počúval hudbu od kapiel Led Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, Queen, Nazareth, Black Sabbath, Pink Floyd, Genesis, Yes, ale, samozrejme, aj The Beatles, The Rolling Stones, Cream, či Jimi Hendrix Experience. Učenie hry na gitaru mu šlo, bavilo ho to a tak sa začal hraniu venovať naplno.

V 70. a 80. rokoch na Slovensku zahraničné skupiny spoza Železnej opony nekoncertovali.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q112827506.

Juraj Kupec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo