Juraj Fischer

Juraj Fischer, zdroj wikipédia

Juraj Fischer (* 9. december 1920, Lučenec – † 9. máj 2007, Lučenec) bol veterán západného odboja a slovenský politický väzeň.

Životný príbeh

Juraj Fischer pochádzal z významnej židovskej obchodníckej rodiny z Lučenca a pred prenasledovaním židov počas druhej svetovej vojny sa ako 19-ročný zachránil útekom zo Slovenska. Jeho otec a brat zahynuli v koncentračnom tábore. Po peripetiách na Balkáne a Blízkom východe sa jeho útek skončil vo Francúzsku, kde dobrovoľne vstúpil do armády. Zúčastnil sa vojenskej operácie s krycím názvom Dynamo pri Dunkerque a po obsadení Francúzska nemeckou armádou sa pridal k Československej armáde v Anglicku. V Československom zahraničnom odboji bol od 1. apríla 1940 do 5. mája 1945, teda vyše 5 rokov a ako veliteľ tanku sa od októbra 1944 do 9.mája 1945 zúčastnil obliehania Dunkerque.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q14601879.

Juraj Fischer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo