Juraj Chladný

Juraj Chladný (Chladni, Chladenius) (∗ Špania Dolina – † 1692, Hauswald) bol slovenský evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ.

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, od roku 1664 na univerzite vo Wittenbergu. Od roku 1666 pôsobil ako rektor na evanjelickej škole v Španej Doline, od roku 1667 bol evanjelickým farárom v Kremnických Baniach, v rokoch 1673 – 1680 žil vo Wrocławe a v Görlitzi, a od roku 1680 pôsobil ako farár v Hauswalde, kde aj zomrel.

Tvorba Z baníckeho prostredia Španej Doliny si na univerzitné štúdiá doniesol záujem o prírodné vedy, obhajoval dizertáciu o kovoch. Jeho cirkevná rozprava obsahuje aj stručné dejiny evanjelický cirkvi v Uhorsku, vydal i príležitostnú báseň.

Dielo , 1665 – Disputatio physica de metallis in specie dictis... (Wittenberg) , 1675 – Nuptiarum neglectarum poena. Das ist: Hochzeit-Straffe... (Merseburg) , 1678 – Invertarium templorum continens... (Görlitz)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q860849.

Juraj Chladný má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo