Juraj Červenák

Juraj Červenák, zdroj wikipédia

Juraj Červenák (pseudonymy: Thorleif Larssen, George Callahan; * 16. jún 1974, Žiar nad Hronom) je slovenský spisovateľ, autor fantasy a redaktor časopisov Fantázia, Pevnost, DVD Mag, Blokbaster a ďalších.

Preslávil sa knihami o Conanovi, černokňažníkovi Roganovi a bohatierovi Iľjovi Muromcovi.

Životopis

Vyrastal v Banskej Štiavnici, v roku 1992 zmaturoval na tamojšom gymnáziu. V 90. rokoch prešiel rôznymi zamestnaniami (vrátnik, nočný strážnik a iné), neskôr bol pracovníkom kultúrneho strediska v Banskej Štiavnici a vedúcim miestneho kina. V rokoch 2005 – 2011 žil v Košiciach, od jesene 2011 je opäť v Banskej Štiavnici.

Ocenenia

S poviedkou Krvavý oheň, biely oheň z cyklu o Čiernom Roganovi vyhral v roku 1999 súťaž O najlepšiu fantasy a obdržal titul Nositeľ meča. V roku 2003 získal na Istrocone cenu Istron za najlepšiu poviedku roka (roganovka Z posvätnej vody zrodená) a vyhral v poviedkovej súťaži Raketa, hodnotenej čitateľmi Fantázie (poviedka z čias protitureckých bojov Hrdlorez). V roku 2005 získal cenu Akadémie Science Fiction, Fantasy a Hororu za najlepšiu Českú a slovenskú knihu s knihou Černokněžník 2 a 3. V roku 2008 získal rovnaké ocenenie s knihou Bílá věž. Do tretice sa radoval z víťazstva v tejto kategórii v roku 2011 s knihou Ďáblova pevnost.

Dielo

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3489894.

Juraj Červenák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo