Juraj Bánik

Juraj Bánik (∗ 15. máj 1818, Zvolen - † 4. september 1901, tamže) bol slovenský historik, publicista, mestský notár a úradník.

Životopis Počiatky štúdia sa viažu k rodnému Zvolenu, neskôr pre svoje evanjelické vierovyznanie pokračoval na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici a potom na evanjelickom kolégiu v Prešove. Následne pracoval ako advokát, mestský hlavný notár a dočasne ako mešťanosta. Po celý život bol hrdý na slovenský pôvod a protestantské vierovyznanie.

Materiál, ktorý zozbieral Juraj Bánik bol podklad pre historický román Terézie Vansovej Kliatba.

V roku 1867 publikoval v Národnom kalendári článok o histórii Zvolena, v rozšírenej podobe vyšla v roku 1891 knižne pod názvom Slobodné a kráľovské mesto Zvolen. Prispieval aj do časopisu Obzor.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q55281152.

Juraj Bánik má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. J. Bánika, Zvolen, J. Bánika je ulica v Zvolen, viac o ulici J. Bánika
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo