Juraj Ambrozi

Juraj Ambrozi (iné varianty mena boli Ambrosius, Ambrož, Ambrosi) - "Ambrózy de Séden" (∗ 18. apríl 1694, Dolný Kubín – † 5. júl 1746, Štítnik) bol slovenský spisovateľ, kňaz a cirkevný hodnostár.

Životopis Narodil sa v rodine oravského zemana Mateja Ambroziho a jeho manželky Zuzany, rodenej Kubačkovej. Vzdelanie získaval v Dolnom Kubíne, Leštinách, Kežmarku, Debrecene, Rožňave – Brzotíne, v rokoch 1716 – 1718 na kolégiu v Prešove a v rokoch 1718 – 1721 na univerzite vo Wittenbergu. Po návrate zo štúdií ho obvinili z tajného kázania a odsúdili na smrť, no po niekoľkých týždňoch väzenia ho napokon po zákroku podžupana prepustili, no dostal doživotný zákaz vstupu na poľské územie. Po ukončení štúdia pracoval ako vychovávateľ v Prešove, rektor školy v Necpaloch, v rokoch 1724 – 1733 bol evanjelickým farárom vo Vrbovciach, odkiaľ ho vyhnali rekatolizátori, v rokoch 1733 – 1738 v Prietrži, v roku 1738 v Štítniku a od roku 1741 bol superintendentom potiského dištriktu. Bol dvakrát ženatý, jeho prvá manželka – Katarína Benediktyová, bola príbuznou spisovateľa Daniela Krmana (zrejme nevlastná dcéra). Mal osem detí.

Tvorba Literárne tvoriť začal ešte počas štúdií vo Wittenbergu, pričom ako vzor mu slúžila nemecká teologická literatúra a veľký vplyv mal na neho i Daniel Krman, s ktorým spoločne prekladal bibliu. Venoval sa najmä písaniu náboženských spisov, taktiež vydával Krmanove spisy, keď ho uväznili, skladal a z nemčiny prekladal náboženské piesne. Jeho diela mali okrem náboženského i výchovno-vzdelávací charakter. Časť jeho tvorby ostala v rukopisoch, niektoré diela sa stratili, no jeho najvýznamnejšie diela vychádzali až do 20. storočia.

Dielo *1719 – Nucleus veritatis (Wittenberg) *1721 – De causis turbarum in ecclesia *1738 – Gruntovní vysvětlení katechysmu D. M. Luthera *1742 – Rozebrání částek některých katechysmu Dra Martina Luthera *1742 – Spasitedlná příprava k smrti *1745 – Líbezné jádro celého křesťanského evangelického učení *1778   Spasitedlná příprava k smrti, rozšírené vydanie (+ diela Lekárství duše, Kratičká a nábožné přemyšlování o morovém nakažení neb povětří… , Knížečka spovědní… , Modlitby… so 400 piesňami) *1791   Duchovní občerstvení nemocných k smrti se blížících a věkem sešlých, obsahuje dva prídavky Hlas ženícha nebeského… a Rozjímání na svatou modlitbu Páně… *Dwogj katechismus Včenj Křesťanského, Spasytedlná Přjprawa k Smrti gak Kresťana mladého a zdrawého   tak wěkem sesslého a nemocného

x

Viac na wikipédii, wikidata Q689308.

Juraj Ambrozi má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo