Jur Janoška

Jur Janoška, zdroj wikipédia

Dr. Jur Janoška alebo Juraj Janoška (∗ 25. december 1856, Dolný Kubín, Slovensko – † 27. január 1930, Liptovský Mikuláš, Slovensko) bol evanjelický kňaz, biskup, prvý generálny biskup evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, spisovateľ, predseda Matice slovenskej, signatár Martinskej deklarácie.

Životopis Pochádzal z roľníckej rodiny. , Otec: Jurko Janoška , Matka: Zuzana Vajzerová *Manželka: Anna Janošková (rod. Daxnerová dé Tótzbar) *Deti: Juraj, Miloš, Oľga, Anna Ľudovú školu vychodil v Dolnom Kubíne. V rokoch 1871 - 1876 študoval na gymnáziách v Martine, Revúcej a Kežmarku. V Kežmarku založil študentský vzdelávací spolok, redigoval jeho rukopisné časopisy Dennica a Bleiben. V rokoch 1876 - 1879 študoval teológiu v Rostocku a Viedni. Vo Viedni zastával funkciu tajomníka slovenského akademického spolku Tatran.

Po skončení vysokej školy pôsobil v rokoch 1879 - 1880 najskôr ako učiteľ a potom ako kaplán v Dolnom Kubíne. Potom pôsobil ako farár v Liptovskej Sielnici (1880 - 1883), Jasenovej (1883 - 1895) a v Liptovskom Mikuláši (1895 - 1930).

Aktívne pôsobil v slovenskom národnom hnutí pred rokom 1918. Proti maďarizácii vystupoval na konventoch evanjelickej cirkvi, v cirkevných časopisoch. Národné záujmy obhajoval v stoličnom zastupiteľstve. Propagoval česko-slovenskú vzájomnosť. Od októbra 1918 bol člen Slovenskej národnej rady a jeden zo signatárov Martinskej deklarácie. V rokoch 1918 - 1920 bol poslanec Národného zhromaždenia za Slovenský klub. Bol prívržencom SNS.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027220.

Jur Janoška má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Janoška: Ján Janoška, a jeho ulice, Ján Janoška na wikipédii. Existuje aj Miloš Janoška: Miloš Janoška, a jeho ulice, Miloš Janoška na wikipédii. Existuje aj Milan Janoška: Milan Janoška, a jeho ulice, Milan Janoška na wikipédii. Existuje aj Ivan Janoška: Ivan Janoška, a jeho ulice, Ivan Janoška na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 25. decembra, Narodenia v 1856, Osobnosti z Dolného Kubína, Úmrtia 27. januára, Úmrtia v 1930, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo