Július Szabó

Július Szabó, zdroj wikipédia

Július Szabó (∗ 8. jún 1907, Budapešť - † 25. máj 1972, Praha) bol slovenský maliar a grafik.

Jeho otec Jozef Szabó, matka Júlia rod. Hozlingerová.

Životopis Maliarske a pozlacovačské remeslo si osvojil v dielni svojho otca, v roku 1932-1933 absolvoval súkromné kurzy pozlacovania, návrhárstva plagátov a písmomaliarstva v Martine a v Prahe. Absolvoval študijné pobyty v rôznych štátoch sveta. Venoval sa maľbe a úžitkovej grafike, zaujímal sa o realistickú krajinomaľbu a portrét. V grafike sa venoval technike drevorytu a lineorytu. Vytvoril grarfické cykly Banská Bystrica I (20 listov, 1950) a Banská Bystrica II. (6 listov, 1966). Výstava v Banskej Bystrici (1972). Člen Maďarskej vedeckej, literárnej a umeleckej spoločnosti, Umeleckej besedy slovenskej a Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Zaslúžilý umelec a iné ocenenia.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768745.

Július Szabó má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Virág-Szabó, kvetinárstvo,
    Pilismarót
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 8. júna, Narodenia v 1907, Osobnosti z Budapešti, Úmrtia 25. mája, Úmrtia v 1972, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo