Július Považan

Július Považan (∗ 9. august 1926, Žiar nad Hronom - † 21. február 2011, Krupina) bol slovenský maliar.

Rodina , otec Martin Považan, nar. 20. október 1899 , matka Mária Považanová rod. Mialtrová, nar. 29. december 1905

Životopis Gymnaziálne štúdia absolvoval vo Zvolene a lekárske štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho kariéra štartovala od detského lekára, cez post primára detského oddelenia až po riaditeľa nemocnice s poliklinikou. Insitnému maliarstvu sa začal venovať ako dvadsaťsedemročný. Motívom jeho raných prác boli reálie z jeho rodnej obce Svätý Kríž (dnes Žiar nad Hronom),z Banskej Štiavnice a Krupiny ako miest, v ktorých pôsobil.

Dielo Po uspešných výstavách na Slovensku a v Česku začal vystavovať aj v zahraničí (Švajčiarsko-Zürich a Morges, Francúzsko-Paríž, Poľsko-Novy Sacz, Maďarsko-Budapešť, Fínsko-Helsinky, Švédsko-Štokholm, Nórsko-Oslo, Nemecko-Mníchov, Brusel a iné). V roku 1988 vystavoval v Mirbachovom paláci v Bratislave až 156 obrazov. Stála expozícia jeho obrazov ako súčasť archeologickej expozície AÚ SAV sa nachádza v Dome kultúry na námestí Matice slovenskej v Žiari nad Hronom.

x

Viac na wikipédii.

Július Považan má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Považanova, Bratislava
  2. Júliusa Považana, Žiar nad Hronom
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 9. augusta, Narodenia v 1926, Osobnosti zo Žiaru nad Hronom, Úmrtia 21. februára, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo