Július Móži

Július Móži (∗ 27. marec 1908, Berlín, Nemecko - † 28. január 1968, Bratislava) bol slovenský dirigent a hudobný skladateľ.

Život Bol synom hudobníka, ktorý mu dal základné hudobné vzdelanie. V štúdiu hry na husle pokračoval na Hudobnej a dramatickej akadémii pre Slovensko v Bratislave u Gustáva Náhlovského, žiaka Otakara Ševčíka. Absolvoval v roku 1930 a v štúdiu pokračoval ešte dva roky v Budapešti u huslistu a skladateľa Jenő Hubaya.

Po návrate na Slovensko sa v roku 1933 stal učiteľom na hudobnej škole v Nových Zámkoch. V rokoch 1938 - 1945 bol členom orchestra bratislavského rozhlasu a v rokoch 1949 - 1952 členom Slovenskej filharmónie. Už v roku 1948 založil orchester Cymbal zameraný na ľudovú slovenskú hudbu. V roku 1952 väčšina hudobníkov vrátane Móžiho prešla do Slovenský ľudového umeleckého kolektívu - SĽUK, ktorý sa stal reprezentatívnym súborom slovenskej ľudovej kultúry.

Dielo Ako skladateľ sa zaoberal prevažne úpravami slovenských ľudových piesní pre Cymbal a SĽUK. Okrem toho komponoval orchestrálne skladby inšpirované slovenským folklórom. Medzi najznámejšie patria: , Švihrovská , Rumunská rapsódia , Priadky , Terchovská veselica , Tanec valachov

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421571.

Július Móži má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 27. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Berlína, Úmrtia 28. januára, Úmrtia v 1968, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo