Július Letňan

Július Letňan, rodné meno Július Sommer, ( 14. decembra 1914 Krokava – 3. februára 1973 Svätý Jur ) http://www.cemetery.sk/?gr_id=85857&pid=620 bol slovenský hudobný skladateľ a organista.

Život Základné hudobné vzdelanie získal Július od svojho otca, ktorý bol riaditeľom školy a organistom. Študoval na gymnáziu v Revúci av Rimavskej Sobote . Už počas štúdia na strednej škole hral v amatérskom orchestrálnom združení. Po maturite pokračoval v štúdiu na Vysokej škole obchodnej v Prahe a súčasne na Pražskom konzervatóriu hru na organ, dirigovanie a skladbu. Jeho profesormi boli Pavel Dedeček a Otakar Šín . Stal sa úradníkom Národnej banky v Bratislave, ale pokračoval aj v štúdiu hudby na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Absolvoval v roku 1943. V rokoch 1945 – 1949 bol poslucháčom hudobnej vedy na bratislavskej univerzite. Od roku 1954 pracoval ako vedúci kancelárie Slovenského hudobného fondu a tajomník Zväzu slovenských skladateľov. Okrem toho vystupoval ako koncertný organista v mnohých slovenských mestách.

Dielo (výber) , Sonatína pre klavír (1936) , MR Štefánik (melodráma na slová M. Pleška, 1934) , Trio pre dychové nástroje (1938) , Lyrické piesne (alt a klavír, 1944) , Hudba k sokolským cvičeniam (1952) , Letný večer (klavír a orchester) , Zmluva Slovákov (melodrám na slová Ľudovíta Štúra ) , Organové skladby (zborník starších organových skladieb, spoluautor K. Wurm)

Referencie

x

Viac na wikipédii, wikidata .

Július Letňan má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo