Július Krúteľ

Július Krúteľ (∗ 15. apríl 1911, Valaská - † 7. november 1982, Podbrezová) bol slovenský robotník, funkcionár KSČ a hospodársky pracovník.

Rodina , otec: František Krúteľ , matka: Júlia rod. Štubňová

Životopis Vyučil sa za mäsiara vo Zvolene. Mäsiarsky tovariš vo Zvolene a v Harmanci, robotník štátneho mediarskeho podniku v Banskej Bystrici (1936-1937), tajomník OV KSS v Brezne a pracovník KV KSS v Banskej Bystrici (1945-1951), riaditeľ Mäsopriemyslu v Banskej Bystrici (1957-1959). Člen ilegálneho vedenia KSS v Brezne a oblastného vedenia v Banskej Bystrici, organizátor soc. bojov, roku 1941 fašistami zatknutý, do roku 1943 väznený vo Zvolene, v Banskej Bystrici, Bratislave a v Ilave. Počas SNP tajomník OV KSS v Brezne, po ústupe SNP do hôr príslušník partizánskej brigády. Nositeľ viacerých vyznamenaní.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421570.

Július Krúteľ má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo