Július Flache

Július Flache (* 7. november 1892, Budapešť – † 18. september 1967, Banská Bystrica) bol uhorský maliar, po 1. svetovej vojne žijúci a tvoriaci na Slovensku.

Rodina

Životopis

Študoval na reálnom gymnáziu, súčasne na sochárskej škole K. Sződyho, od 1911 na AVU v Budapešti, neskôr vo Viedni. Absolvoval študijnú cestu v Mníchove. Maliar v Budapešti, 1914 – 1917 kreslič hlavný divízneho štábu rakúsko-uhorskej armády, od 1917 maliar v Banskej Bystrici. Jeho výtvarný prejav ovplyvnila secesia, po 1914 najmä západoeurópska moderna, cezannovská tradícia, expresionizmus i väzby na renesanciu. Venoval sa najmä portrétnej maľbe i žánrovým portrétom s horehronskými typmi (Vidiečanka, 1941; Nezamestnaný, 1932), v krajinárstve vedutám Banskej Bystrici a okolia. Historická maľba vyvrcholila trojrozmernými kompozíciami pre Národný dom v Banskej Bystrici, pri zátišiach si často vyberal horehronské motívy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768722.

Július Flache má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo