Július Bodnár

Július Bodnár (pseudonym Branko Bradlan, Uderiansky; , 8. október 1870, Uderiná, okr. Lučenec - † 4. júl 1935, Nové Mesto nad Váhom, okr. Trenčín) bol slovenský folklorista, historik a spisovateľ.

Životopis Július Bodnár pochádzal z učiteľskej rodiny, mal 5 detí. Študoval na gymnáziu v Lučenci a Banskej Štiavnici, v roku 1890 maturoval, študoval teológiu v Bratislave, vo Viedni a Erlangene.

==Vzdelanie a kariéra== , roku 1894-95 pôsobil ako vychovávateľ v Trebušovciach , roku 1895-96 ako evanjelický kaplán v Petrovci , roku 1896 na Myjave , roku 1896-97 v Békescsabe , 1897 ako farár na Bukovci , počas buržoáznej ČSR vo Vrbovom a ako nitriansky senior , v rokoch 1919-20 bol profesorom histórie a dekan Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave.

Počas štúdia v Bratislave bol diskriminovaný profesorským zborom, neskôr evanjelickou cirkevnou vrchnosťou za národné presvedčenie. Popri pastoračnom pôsobení sa usiloval o rozvoj národného kultúrneho života a hospodárske povznesenie ľudu. Zakladal nedeľné školy, na Bukovci založil a viedol potravné a úverné družstvo.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q28597361.

Július Bodnár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo