Július Bencúr

Július Bencúr, zdroj wikipédia

Július Bencúr de Jeszenova (maď. Gyula Benczúr; * 28. január 1844, Nyíregyháza - † 16. júl 1920, Doľany) bol uhorský maliar a pedagóg, ktorého rod pochádzal z Jasenovej.

Životopis

Jeho otec bol Viliam Bencúr de Jeszenova (1811-1873), matka Paulína Laszgallnerová (1815-1885). Ako dvojročný sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde získal aj základy maliarstva v kresliarskej škole bratov Františka a Vojtecha Klimkovičovcov.

Od roku 1861 študoval na Mníchovskejakadémi pod vedením Anschütza a Johanna Georga Hiltenspergera. Od roku 1865 do roku 1869 študoval u Carla Theodora von Pilotyho, ktorému pomáhal aj s freskami v Maximilianeu a na radnici v Mníchove. Ilustroval tiež knihy nemeckého spisovateľa Friedricha Schillera. Bavorský kráľ Ľudovít II. si ho vybral pre namaľovanie rokokových motívov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q632046.

Július Bencúr má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Bencúrova, Bratislava, Bencúrova je ulica v Bratislava, viac o ulici Bencúrova
  2. Bencúrova, Košice, Bencúrova je ulica v Košice, viac o ulici Bencúrova
  3. Bencúrova, Prešov, Bencúrova je ulica v Prešov, viac o ulici Bencúrova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo