Jozef Vongrej

Jozef Vongrej (∗ 26. marec 1933, Závažná Poruba - † 2. júl 1988, Olomouc) bol slovenský pedagóg, maliar a grafik.

Životopis Mladosť prežil na Liptove. Po maturite na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši v roku 1950 odišiel študovať na Vysokú školu pedagogickú do Prešova. Na katedre študoval výtvarnú výchovu a ruštinu.

Po jeho skončení od roku 1955 pôsobil ako výtvarný pedagóg v Zákopčí, Čadci a od roku 1959 v Martine. Významným prínosom sa zapísal do povedomia Martinčanov už čoskoro po svojom príchode. Jeho pričinením bol na ľudovej škole umenia v Martine otvorený výtvarný odbor. Pôsobil tam ako pedagóg a v rokoch 1960 - 1988 ako riaditeľ. Ako zanietený, profesionálne na úrovni svojej doby veľmi dobre zorientovaný pedagóg a neúnavný organizátor príťažlivých výtvarných podujatí zostal dodnes zapísaný nielen v pamäti svojich žiakov, ale aj väčšiny Martinčanov.

Zomrel v Olomouci 2. júla 1988. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q51548615.

Jozef Vongrej má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo