Jozef Turanec

Jozef Turanec, zdroj wikipédia

Jozef Turanec (* 7. marec 1892, Sučany – † 9. marec 1957, väznica Leopoldov) patrí medzi kontroverzné postavy slovenských vojenských dejín. Počas 1. svetovej vojny bol vojakom rakúsko-uhorskej armády, neskôr česko-slovenským dôstojníkom a slovenským generálom II. triedy. Počas ťaženia proti Sovietskemu zväzu velil Rýchlej divízii. Po vojne bol Národným súdom odsúdený na trest smrti.

Mladosť a štúdiá

Otec Jozefa Turanca pracoval ako kováč v továrni Košicko-bohumínskych železníc vo Vrútkach, matka pochádzala z horárskej rodiny. Jozef Turanec bol najstarší zo šiestich detí. Mal dvoch ďalších bratov a tri sestry.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2630960.

Jozef Turanec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo