Jozef Turanec

Jozef Turanec (∗ 7. marec 1892, Sučany - † 9. marec 1957, väznica Leopoldov) bol generál slovenskej armády počas druhej svetovej vojny. Pôvodne železničný úradník.

Život Jeho otec bol Juraj Turanec (kováč) a matka Helena rod. Seemannová. Navštevoval gymnázium v Ružomberku, absolvoval 8 semestrov na Právnickej fakulte v Bratislave. V roku 1919 vstúpil do Československej armády a nasledujúci rok skončil vojenskú vysokú školu. Účastník 1. svetovej vojny. Od 1920 dôstojník z povolania na viacerých miestach Slovenska, 1928 spravodajský dôstojník 10. pešej divízie v Banskej Bystrici. Po vzniku Slovenského štátu prorežimne orientovaný príslušník slovenskej armády, vystupoval proti SNP. Od roku 1939 dôstojníkom armády vojnovej Slovenskej republiky. Velil najprv divízii v Ružomberku, Bratislave a Trenčíne. Neskôr nastúpil do funkcie vojenského poradcu brannej výchovy Hlavného vojenského veliteľstva.

Od 1. augusta do 27. novembra 1941 velil Rýchlej divízii nasadenej v ZSSR. Vďaka úspechom na fronte a svojim vojenským kvalitám bol vyznamenaný a povýšený na generála. V predvečer vypuknutia povstania na Slovensku bol ako oddaný prívrženec Tisovej vlády a Nacistického Nemecka poverený velením slovenskej armády a protipartizánskou činnosťou. 29. augusta 1944 priletel z Trenčianskych Biskupíc na letisko Tri Duby (dnes letisko Sliač), kde bol na Golianov rozkaz zatknutý a odovzdaný partizánom. Tí ho spolu s Ferdinandom Čatlošom letecky transportovali do ZSSR. Roku 1947 bol vrátený do Česko-Slovenska a Národným súdom odsúdený na trest smrti. Výrok súdu však bol onedlho pozmenený na 30 rokov väzenia. Jozef Turanec zomrel v leopoldovskej väznici vo výkone trestu 9. marca 1957 vo veku 65 rokov.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2630960.

Jozef Turanec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 7. marca, Narodenia v 1892, Osobnosti zo Sučian, Úmrtia 9. marca, Úmrtia v 1957, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo