Jozef Strečanský

Don Jozef Strečanský (∗ 17. marec 1910, Špačince - † 22. jún 1985, Sainte-Ode, Belgicko) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, salezián, skladateľ, dirigent, pedagóg, exilový pracovník, riaditeľ Útulku pre utečencov z východnej Európy v Belgicku, držiteľ Pamätnej medaily Ústavu Pamäti národa in memoriam.

Zo života Pochádzal z ôsmich súrodencov. Ľudovú školu vychodil vo svojom rodisku. Gymnaziálne štúdia absolvoval na slovenskom saleziánskom súkromnom gymnáziu v Taliansku v obci Perosa Argentina (1923 - 1924) a v Šaštíne (1924 - 1926). Teologické štúdiá absolvoval v Ľubľane-Rakovniku (Slovinsko). Kňazskú vysviacku prijal 4. júla 1937 v Ľubľane. Primície mal 15. augusta v Špačinciach.

Pôsobil ako profesor v diecéznom a saleziánskom Malom seminári sv. Pavla na Hollého ulici v Trnave (1938 - 1946) a v Malom seminári v Komárne (1946 - 1950). V Trnave vytvoril spevácky chlapčenský zbor Trnavskí saleziánski speváčikovia. So svojím speváckym chlapčenským zborom vystupoval i v Slovenskom národnom divadle.

Profesor Eugen Suchoň si vybral jeho spevácky zbor, aby ako prvý interpretoval jeho hymnickú pieseň Aká si mi krásna.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q17138464.

Jozef Strečanský má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jozefa Strečanského, Špačince, Jozefa Strečanského je ulica v Špačince, viac o ulici Jozefa Strečanského
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo