Jozef Srnka

Jozef Srnka (∗ 2. február 1808, Liptovský Mikuláš - † 1853, v rieke Moravita medzi Butinom a Šemlakom; bol pochovaný v Butine) bol evanjelický kňaz, básnik, národný buditeľ.

Rodina , otec Ján Srnka , matka Anna rod. Hanková

Životopis Študoval na evanjelickom lýceu v Kežmarku (prof. K. Kuzmány, J. Benedikti), v Ožďanoch, opäť v Kežmarku, roku 1832-1836 teológiu na kolégiu v Prešove, 1841-1843 na univerzitách v Greifswalde a Tübingene. Pôsobil ako vychovávateľ, výpomocný učiteľ, tajomník superintendanta v Tisovci, v roku 1848-1849 žil v Banskej Bystrici, od 26. novembra 1851 do tragickej smrti evanjelický farár v Birde v Rumunsku. Osobnosť slovenského národného obrodenia najmä na východnom Slovensku. Vedúci predstaviteľ Spoločnosti homiletickej v Prešove. Básnickú tvorbu publikoval v almanachoch a kalendároch. Prejavy a iné práce ostali v rukopise.

Pamiatky , óda od Ľ. J. Haana v Pamätnici prešovskej spoločnosti (1838) a od J. Záborského v Žehrách (1851); rukopisná pozostalosť v Literárnom archíve Matice slovenskej

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13420985.

Jozef Srnka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo