Jozef Pantaleón Roškovský

Jozef Pantaleón Roškovský alebo aj Pantaleon Roszkovský (* 10. marec 1734, Stará Ľubovňa – † 27. marec 1789, Budapešť) bol slovenský mních, kňaz, skladateľ, organista a hudobný teoretik.

Život

Narodil sa v rodine organistu v Starej Ľubovni. Študoval v Podolínci a na univerzite v Trnave. V roku 1755 vstúpil do františkánskeho rádu. Noviciát absolvoval v kláštore svätej Kataríny pri Trnave. Od roku 1757 študoval teológiu v Pešti. V roku 1759 bol v Trnave vysvätený na kňaza a do roku 1761 pokračoval v štúdiu teológie v Bratislave. Pôsobil vo viacerých kláštoroch mariánskej provincie (Nové Zámky, Bratislava, Trnava, Pešť). Ovládal niekoľko hudobných nástrojov a bol dobrým spevákom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q26202608.

Jozef Pantaleón Roškovský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo