Jozef Malovec

Jozef Malovec (∗ 24. marec 1933, Hurbanovo – † 7. október 1998, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ.

Životopis Súkromne študoval skladbu u Jána Zimmera, v štúdiu pokračoval u Alexandra Moyzesa na VŠMU v Bratislave a na pražskej AMU u Jaroslava Řídkeho a Vladimíra Sommera. Popri skladateľskej činnosti pôsobil v Slovenskom rozhlase ako redaktor, dramaturg a riadiaci pracovník Experimentálneho štúdia Československého rozhlasu v Bratislave.

Tvorba Je autorom prvej autonómnej elektorakustickej skladby na Slovensku – Orthogenesis (1966 – 1968), ktorá v roku 1969 získala 3. miesto vo finále svetovej súťaže v Darmouth College Hanover (New Hampshire, USA). Tvorbu Jozefa Malovca charakterizuje využívanie princípu koláže, komplementárnosť výrazových prostriedkov, ako je spontánnosť, racionalita, citát, vážnosť, irónia, vtip. V jeho hudobnom diele možno badať skĺbenie dodekafónie a tonality. Komponoval aj hudbu k poézii na texty básní svojej manželky, Heleny Malovcovej (Hudba pre bas a komorný orchester, 1977). Okrem experimentálnej hudobnej tvoby vytvoril hudbu k mnohým dokumentárnym i hraným filmom, napríklad Obrazy starého sveta (réžia Dušan Hanák), animované filmy Viktora Kubala, Balada v dreve (réžia Martin Slivka).

{{Biografický výhonok}}

x

Viac na wikipédii.

Jozef Malovec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1933, Osobnosti z Hurbanova, Úmrtia 7. októbra, Úmrtia v 1998, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo