Jozef Karol Hell

Jozef Karol Hell (∗ 15. máj 1713, Banská Štiavnica-Vindšachta farnosti Banská Štiavnica – † 11. marec 1789, Štiavnické Bane farnosti Štiavnické Bane; v matrike pod nemeckým názvom Siglisberg) bol slovenský strojmajster, vynálezca, významný konštruktér banských čerpacích strojov.

Rodina , otec Matej Kornel Hell , brat Maximilián Hell

Život Narodil sa 15. mája 1713 v Banskej Štiavnici, časť Vindšachta (dnes Štiavnické Bane). V zápise matričnej knihy rímskokatolíckeho farského úradu v Banskej Štiavnici deň po narodení je zapísaný ako Josephus Carolus Höell ex Windshacht, Parentes Dnus Cornelius Juliana Victoria. (preklad: Jozef Karol Hell z Vindšachtu. Rodiča: Pán Kornel Julianna Viktória).

Po absolvovaní školy sa učil u otca Mateja Kornela Hell stavbu a údržbu čerpacích a dopravných banských strojov. V roku 1737 začal študovať na banskej škole mechaniku a hydrauliku u profesora Samuela Mikovíniho. Už o rok bol pomocníkom svojho otca a od roku 1744 strojmajstrom, po smrti svojho otca hlavným strojmajstrom erárnych baní v Banskej Štiavnici.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q730241.

Jozef Karol Hell má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Existuje aj Maximilián Hell: Maximilián Hell, a jeho ulice, Maximilián Hell na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Hellova, Košice, Hellova je ulica v Košice, viac o ulici Hellova
  2. Jozefa Karola Hella, Banská Štiavnica, Jozefa Karola Hella je ulica v Banská Štiavnica, viac o ulici Jozefa Karola Hella

Zoznam bodov

  1. Gastro-Hell, reštaurácia,
    Nemocničná 758/5, 990 01 Veľký Krtíš
  2. Hella, darčeková predajňa, webstránka, otvorené: pondelok-piatok 09:00-13:00,13:30-17:00, štátny sviatok,sobota-nedeľa zatvorené,
    Pribinovo námestie 8, 971 01 Prievidza
    telefón +421 905 251 346
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo