Jozef Hanula

Jozef Hanula, zdroj wikipédia

Jozef Hanula (∗ 6. apríl 1863, Liptovské Sliače – † 22. august 1944, Spišská Nová Ves) bol slovenský maliar a pedagóg. Vrcholnou tvorbou sa hlásil k programu kritického realizmu.

Jeho otec Ján Hanula, matka Mária rod. Mrvová.

Životopis Študoval na Krajinskej škole pre kreslenie v Budapešti, u Š. Hollósyho a na AVU v Mníchove. Učiteľ kreslenia v Žiline a v Spišskej Novej Vsi. Predstaviteľ slovenského realistického maliarstva. Zameral sa najmä na sakrálnu tvorbu, v ktorej spájal náboženské a národné témy. Od roku 1908 účinkoval aj ako knižný ilustrátor, priekopnícky najmä v literatúre pre deti a mládež. Autor podobizní významných osobností slovenského kultúrneho a národného života. Publicisticky sa vyjadroval k problematike slovenskej kultúry úvahovými a memoárovými článkami. Autor knihy Spomienky slovenského maliara, napísaná okolo roku 1935. Maľoval interiéry katolíckych kostolov v Banskej Bystrici (1935), Banskej Bystrici-Sásovej (1940), Banskej Bystrici-Radvani a iné. Roku 1919 spoluzakladateľ Spolku slovenských umelcov v Martine. Roku 1941 vyznamenaný štátnou cenou.

Pamiatky , Kern, P.J.: Podobizeň J. Hanulu (olej, 1935) , Hanulova ul. v Bratislave (od roku 1972) , Hanulova ul. v Nitre , ul. J. Hanulu v Spišskej Novej Vsi

x

Viac na wikipédii, wikidata Q718203.

Jozef Hanula má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hanulova, Bratislava
  2. Hanulova, Letanovce
  3. J. Hanulu, Liptovské Sliače
  4. Hanulova, Nitra
  5. J. Hanulu, Ružomberok
  6. J. Hanulu, Spišská Nová Ves

Zoznam bodov

  1. Hanulova, autobusová zastávka,
    Hanulova 45, 949 01 Nitra
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 6. apríla, Narodenia v 1863, Osobnosti z Liptovských Sliačov, Úmrtia 22. augusta, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo