Jozef Hanula

Jozef Hanula, zdroj wikipédia

Jozef Hanula (∗ 6. apríl 1863, Liptovské Sliače – † 22. august 1944, Spišská Nová Ves) bol slovenský maliar a pedagóg. Vrcholnou tvorbou sa hlásil k programu kritického realizmu.

Jeho otec Ján Hanula, matka Mária rod. Mrvová.

Životopis Študoval na Krajinskej škole pre kreslenie v Budapešti, u Š. Hollósyho a na AVU v Mníchove. Učiteľ kreslenia v Žiline a v Spišskej Novej Vsi. Predstaviteľ slovenského realistického maliarstva. Zameral sa najmä na sakrálnu tvorbu, v ktorej spájal náboženské a národné témy. Od roku 1908 účinkoval aj ako knižný ilustrátor, priekopnícky najmä v literatúre pre deti a mládež. Autor podobizní významných osobností slovenského kultúrneho a národného života. Publicisticky sa vyjadroval k problematike slovenskej kultúry úvahovými a memoárovými článkami. Autor knihy Spomienky slovenského maliara, napísaná okolo roku 1935. Maľoval interiéry katolíckych kostolov v Banskej Bystrici (1935), Banskej Bystrici-Sásovej (1940), Banskej Bystrici-Radvani a iné. Roku 1919 spoluzakladateľ Spolku slovenských umelcov v Martine. Roku 1941 vyznamenaný štátnou cenou.

Pamiatky , Kern, P. J.: Podobizeň J. Hanulu (olej, 1935) , Hanulova ul. v Bratislave (od roku 1972) , Hanulova ul. v Nitre , ul. J. Hanulu v Spišskej Novej Vsi , ul. J. Hanulu v Liptovských Sliačoch

x

Viac na wikipédii, wikidata Q718203.

Jozef Hanula má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. J. Hanulu, Liptovské Sliače, J. Hanulu je ulica v Liptovské Sliače, viac o ulici J. Hanulu
  2. Hanulova, Bratislava, Hanulova je ulica v Bratislava, viac o ulici Hanulova
  3. Hanulova, Nitra, Hanulova je ulica v Nitra, viac o ulici Hanulova
  4. J. Hanulu, Ružomberok, J. Hanulu je ulica v Ružomberok, viac o ulici J. Hanulu
  5. J. Hanulu, Spišská Nová Ves, J. Hanulu je ulica v Spišská Nová Ves, viac o ulici J. Hanulu
  6. Hanulova, Letanovce, Hanulova je ulica v Letanovce, viac o ulici Hanulova

Zoznam bodov

  1. Hanulova, autobusová zastávka,
    Tajovského 3, 949 01 Nitra
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo