Jozef Fornet

Jozef Fornet (∗ 7. november 1732, Horné Ozorovce – † 2. máj 1811, Štrba) bol slovenský evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ.

Životopis Narodil sa vo francúzskej hugenotskej rodine manželom Jurajovi a Márii Alžbete Fornetovcom. Študoval v Kremnici, v Banskej Bystrici, v Gemeri, v Kežmarku, v Bratislave a od roku 1756 na univerzite v Jene. Pôsobil ako evanjelický farár vo Fancsale, od roku 1759 v Levoči a od roku 1784 v Štrbe.

Tvorba Je autorom barokových, obranných, náboženských a filozofických spisov. Venoval sa aj národopisu.

Dielo *1791 – Křesťan v svobodě, bez zástery zlostí, jako služebník Boží (Levoča) *1808 – Summa křesťanského učení podle smyslu a pořádku katechizmu Luterova... (Levoča)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1003013.

Jozef Fornet má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 7. novembra, Narodenia v 1732, Osobnosti z Bánoviec nad Bebravou, Úmrtia 2. mája, Úmrtia v 1811, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo