Jozef Cehuľa

Jozef Cehuľa (uvádzaný aj ako Cehula bez mäkčeňa, pseudonymy: J. C. Pastorello, Pastierik, J. C. Speculator; * 3. marec 1898, Letanovce – † 5. jún 1986, Gelnica, časť Matilda Huta) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, spisovateľ, básnik, hudobný skladateľ a ľudový maliar.

Životopis

Jozef Cehuľa, druhé dieťa z piatich súrodencov, pochádzal z rodiny tradičných spišských roľníkov, živiacich sa chovom dobytka a povozníctvom. Po cirkevnej ľudovej škole v Letanovciach navštevoval katolícke gymnázium v Levoči, maturitu získal na premonštrátskom gymnáziu v Rožňave. Počas vojenskej služby v Košiciach bol prevelený na front, v roku 1917 padol do dva roky trvajúceho talianskeho zajatia. Po návrate z Talianska začal študovať na Vysokej škole bohosloveckej (Spišská Kapitula) teológiu, v roku 1922 vysvätený, ako kňaz pôsobil v Kežmarku, Liptovskej Osade, Levoči, Harichovciach.

V roku 1950 sa bez štátneho súhlasu stal dekanom levočského dištriktu a tajným generálnym vikárom spišskej diecézy, a keďže sa pohyboval v blízkosti biskupa Jána Vojtaššáka, s ktorým sa začali procesy vo veciach zrady republiky, Jozef Cehuľa bol označený ako klérofašistický rozvratník, a v roku 1953 odsúdený na dvanásť rokov väzenia (velezrada, poburovanie, marenie dozoru štátu nad cirkvou a pod.). V roku 1960 získal amnestiu, bol však naďalej sledovaný ŠTB. Po prepustení žil Cehuľa istý čas u brata, a napokon do konca života pôsobil ako duchovný pri sestrách v Ľubovnianskych kúpeľoch, Kalinove a Matilde Hute, kde zomrel. Životom Jozefa Cehuľu sa zaoberal historik Hadrián Radványi, ktorý o ňom spísal v roku 1994 brožúru (v rukopise) pod názvom Slúžil cirkvi a národu. Jozef Cehuľa 1896 – 1986: Životopisný náčrt s bibliografiou literárnej tvorby.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q77970277.

Jozef Cehuľa má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 3. marca, Narodenia v 1898, Osobnosti z Letanoviec, Úmrtia 6. júna, Úmrtia v 1986, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo