Jozef Brieška

Jozef Brieška (* 26. apríl 1891, Tekovské Nemce – † 24. jún 1964, Tekovské Nemce) bol slovenský roľník a politik, účastník Slovenského národného povstania (SNP).

Život

Narodil sa ako jedno z troch detí v rodine roľníka Imricha Briešku a jeho manželky Marty, rod. Uličnej. Po absolvovaní ľudovej školy pracoval ako stavebný robotník v Budapešti, po roku 1918 bol roľníkom v rodnej obci. Stal sa členom Republikánskej strany poľnohospodárskeho a maloroľníckeho ľudu (tzv. Agrárnej strany), v ktorej pôsobil ako člen okresného výboru (1928 – 1938).

Zapojil sa do domáceho odboja a po vypuknutí SNP pôsobil ako poslanec Revolučného okresného národného výboru v Zlatých Moravciach, člen Demokratickej strany.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12026948.

Jozef Brieška má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo